Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Dlaczego się zbiera kamienie na polu?

Każdego roku na wielu polskich polach odbywa się zbieranie ręczne kamieni, szczególnie, gdy gleby mają duży wskaźnik zakamienienia. Po co się zbiera kamienie na polu, jaki jest cel usunięcia z pola kamieni, będących notabene naturalnym efektem procesów geologicznych? Mimo małego związku z ciągnikami rolniczymi, przyjrzymy się temu tematowi, bo traktory zwykle są używane do zbioru tych kamieni wraz z przyczepkami.

Skąd się biorą kamienie na polu?

Kamienie na polu nie powstają na powierzchni pola. Rok rocznie, przez procesy geologiczne, wilgoć, mróz, ruchy skorupy ziemskiej, kamienie są stopniowo wypychane na powierzchnię ziemi. Oprócz działań matki natury, kamienie szybciej przedostają się na powierzchnie przez zabiegi agrotechniczne, siewy, zabiegi uprawowe. Kamienie są to kawałki naszej planety Ziemi, które oderwały się od skalistej warstwy Ziemi. Dlaczego mają taki gładki, zwykle owalny kształt? Zawdzięczają to siłom tarcia, które powstały wskutek ocierania się tych odłamków skalnych o warstwy sypkie, ziemię i piaski.

Jak zbiera się kamienie na polu?

Najpopularniejszą metodą zbioru kamieni jest drużyna paru ludzi z ciągnikiem i przyczepą. Jest to rozwiązanie chyba najtańsze, maszyn w Polsce, które zbierają kamienie nie jest zbyt wiele, a usługi są dość kosztowne. Ponadto, zbiór maszynowy nie jest możliwy, kiedy wykonany już został zasiew, a nasiona zaczęły kiełkować i wypuszczać pędy.

Po co zbiera się kamienie na polu?

Kamienie na polu zbierane są z paru przyczyn. Przede wszystkim, nadmierna ich ilość na wierzchniej warstwie pola spowodowałaby, że uprawy byłyby mniej wydajne, ze względu na niewątpliwy fakt, że nasiona rosną w ziemi, która dostarcza im wody i minerałów niezbędnych do wzrostu. W kamieniu żadne ziarno nie wypuści korzenia, bo jest to lita skała. Ponadto, kamienie będące na drodze kiełkujących ziaren sprawiają, że łodyżka musi pokonywać dłuższą drogę do wydostania się na powierzchnię. Często się zdarza, że na skutek obecności kamienia ziarenko obumiera przez brak energii słonecznej. Kolejnym argumentem jest mniejsze ryzyko uszkodzeń sprzętu rolniczego uderzaniem o elementy pracujące w glebie kamieni, które skutecznie potrafią giąć lemiesze, łamać redlice i powodować inne awarie, które kosztują niemałe pieniądze.

Related posts: