Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Zagrożenia dla traktorzystów

Niełatwą pracę traktorzysty dodatkowo utrudniają różne zagrożenia związane ze specyfiką poruszania się pojazdu, jakim kieruje – ciągnika. Chociaż stale prowadzone są prace dążące do wyeliminowaniu jak największej ich ilości, pewnych czynników nie da się całkowicie pozbyć. Najczęściej wymieniane i najbardziej kłopotliwe zagrożenia to pył i kurz, kontakt ze środkami chemicznymi, dokuczliwe drgania wynikające z nierównych powierzchni i konstrukcji ciągników.

Pył i kurz

Obecność tego czynnika jest niestety typowa dla większości terenów, po których porusza się ciągnik. Nasilenie występowania pyłu i kurzu ma związek z – paradoksalnie – dość ładną pogodą, bo najwięcej zanieczyszczeń pojawia się na polach gdy jest ciepło, sucho i wietrznie. Drobiny pyłu i kurzu unoszą się nad powierzchnią ziemi i im intensywniejsze są prace, tym może być ich więcej. Nie da się skutecznie zabezpieczyć przed wdychaniem ich ani uniknąć powstawania przy ładnej pogodzie. Najwięcej trudności z uwagi na ten czynnik mają kierowcy ciągników bez kabiny, jednak i do zabudowanego kokpitu mogą przedostać się utrudniające życie cząsteczki. Jakie są konsekwencje? U osób wrażliwych nietrudno o alergie, a gdy ktoś nie jest na nie podatny mogą rozwijać się choroby wynikające ze stałego narażenia organizmu na kontakt z kurzem i pyłem – pylica płuc, astma i podobne.

Chemia

Zagrożenie chemią przypomina trochę sytuację z punktu powyższego. Uprawy rolnicze, jak też grunty pod uprawę, są nawożone czy pryskane różnymi środkami chemicznymi. Drobinki tych środków przez jakiś czas unoszą się w powietrzu w postaci oparów. Zjawisko nasila się przy wietrznej, wilgotnej pogodzie. Największe zagrożenie tym czynnikiem występuje jednak podczas prowadzenia prac z wykorzystaniem środków chemicznych, na przykład opryskiwania preparatem zwalczającym szkodniki. Wdychanie oparów może doprowadzić do osłabienia, wymiotów i innych objawów ze strony układu pokarmowego, a nawet poważniejszego zatrucia organizmu.

Drgania

Charakterystyczna budowa ciągnika ma zaburzony środek ciężkości, wskutek czego pojazd ten nie należy do zbyt stabilnych. Efektem takiej konstrukcji jest wysoka uniwersalność, ale też podatność na wszelkie nierówności gruntu. Mniejsze lub większe drgania towarzyszą całokształtowi prac na ciągniku, ale nasilają się podczas osiągania większej prędkości lub podczas jazdy po wyjątkowo nierównym terenie. Problemowi da się zapobiegać poprzez odpowiednie pompowanie opon kół ciągnika oraz zadbanie o siedzenie wytłumiające przynajmniej część drgań.

Related posts: