Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Wizja idealnego ciągnika rolniczego

Technika na świecie cały czas brnie do przodu. Obok coraz to nowych technologii informatycznych, za rozwojem podążają niemal wszystkie branże każdej odnogi przemysłu. Rozwija się także branża rolnicze w postaci coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie ciągników i maszyn rolniczych. Głównym celem modernizacji i wdrażania nowych rozwiązań są przede wszystkim kwestie zwiększenia wydajności i ekonomiczności. Zastanówmy się zatem, jaki ciągnik byłby idealny w dzisiejszych czasach.


Ekonomicznie i tanio

Jednym z podstawowych elementów elementów, na którzy patrzą dzisiejsi rolnicy to ekonomiczne silniki. Im większa moc silnika i mniejsze spalanie, tym lżej dla kieszeni właściciela. Kolejna sprawa, kalkulująca się na ekonomiczne spojrzenie na maszyny rolnicze to dostępność oraz ceny części zamiennych, a te są bardziej dostępne i tańsze, jeśli wyprodukowano dużą ilość egzemplarzy danego modelu ciągnika, maszyny lub kombajnu rolniczego. Im więcej egzemplarzy, tym także większa ilość serwisantów i większa konkurencja między nimi, przekładająca się na niższe ceny usług napraw i modernizacji. No i najważniejsze – cena samej maszyny. Im mniej skomplikowana budowa i mniejsza ilość udogodnień, tym mniejsza cena maszyny.

Automatyka dla każdego

Żyjemy w czasach powszechnej informatyzacji, digitalizacji i automatyzacji niemal wszystkiego. W to wlicza się także branża rolnicza, do której bardzo chętnie wkracza rozbudowana automatyka. Co można zautomatyzować w ciągniku lub kombajnie? Niemal wszystko, choć oczywiście, nie da razy zaprogramować maszyny zgodnie ze zdrowym rozsądkiem operatora maszyny. Powszechne są w wielkopowierzchniowych gospodarstwach systemy GPS prowadzące maszynę bądź podpowiadające traktorzyście, który plac terenu został już przykładowo obsiany podczas siewu bądź rozsiewu nawozu, opryskany.

Wygoda i komfort traktorzysty

Istotnym elementem wpływającym na wizję idealnego traktora to kabina. Wygląd kabiny to rzeczywiście kwestia gustu, ale w modzie są drapieżne kształty maszyn z którymi chętnie utożsamiają się ich właściciele. Jednak ważniejszym, z punktu widzenia zdrowia, to komfort wnętrza – odpowiednie tłumienie hałasu oraz drgań, spowodowanych jazdą po polnych nierównościach, z pewnością korzystnie oddziałuje na człowieka. Ważną częścią kabiny są również klimatozatory i dostęp powietrza w kabinie. Producenci dbają o filtry kabinowe, które skutecznie oczyszczają zapylone powietrze przez drobinki kurzu i piachu, a także oparów z oprysków i nawozu. Nie są narażone wobec tego kręgosłup, płuca i słuch traktorzysty.

 

Related posts: