Technika na świecie cały czas brnie do przodu. Obok coraz to nowych technologii informatycznych, za rozwojem podążają niemal wszystkie branże każdej odnogi przemysłu. Rozwija się także branża rolnicze w postaci coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie ciągników i maszyn rolniczych. Głównym celem modernizacji i wdrażania nowych rozwiązań są przede wszystkim kwestie zwiększenia wydajności i ekonomiczności. Zastanówmy się zatem, jaki ciągnik byłby idealny w dzisiejszych czasach.
Ekonomicznie i tanio
Jednym z podstawowych elementów elementów, na którzy patrzą dzisiejsi rolnicy to ekonomiczne silniki. Im większa moc silnika i mniejsze spalanie, tym lżej dla kieszeni właściciela. Kolejna sprawa, kalkulująca się na ekonomiczne spojrzenie na maszyny rolnicze to dostępność oraz ceny części zamiennych, a te są bardziej dostępne i tańsze, jeśli wyprodukowano dużą ilość egzemplarzy danego modelu ciągnika, maszyny lub kombajnu rolniczego. Im więcej egzemplarzy, tym także większa ilość serwisantów i większa konkurencja między nimi, przekładająca się na niższe ceny usług napraw i modernizacji. No i najważniejsze – cena samej maszyny. Im mniej skomplikowana budowa i mniejsza ilość udogodnień, tym mniejsza cena maszyny.
Automatyka dla każdego
Żyjemy w czasach powszechnej informatyzacji, digitalizacji i automatyzacji niemal wszystkiego. W to wlicza się także branża rolnicza, do której bardzo chętnie wkracza rozbudowana automatyka. Co można zautomatyzować w ciągniku lub kombajnie? Niemal wszystko, choć oczywiście, nie da razy zaprogramować maszyny zgodnie ze zdrowym rozsądkiem operatora maszyny. Powszechne są w wielkopowierzchniowych gospodarstwach systemy GPS prowadzące maszynę bądź podpowiadające traktorzyście, który plac terenu został już przykładowo obsiany podczas siewu bądź rozsiewu nawozu, opryskany.
Wygoda i komfort traktorzysty
Istotnym elementem wpływającym na wizję idealnego traktora to kabina. Wygląd kabiny to rzeczywiście kwestia gustu, ale w modzie są drapieżne kształty maszyn z którymi chętnie utożsamiają się ich właściciele. Jednak ważniejszym, z punktu widzenia zdrowia, to komfort wnętrza – odpowiednie tłumienie hałasu oraz drgań, spowodowanych jazdą po polnych nierównościach, z pewnością korzystnie oddziałuje na człowieka. Ważną częścią kabiny są również klimatozatory i dostęp powietrza w kabinie. Producenci dbają o filtry kabinowe, które skutecznie oczyszczają zapylone powietrze przez drobinki kurzu i piachu, a także oparów z oprysków i nawozu. Nie są narażone wobec tego kręgosłup, płuca i słuch traktorzysty.