Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Przygotowanie do prac międzyrzędowych

farmer-on-field-2-1559461Czas na kolejny wpis z zakresu przygotowania ciągnika rolniczego do danego rodzaju pracy polowej. Po pracach podstawowych, przychodzi czas na lekkie prace międzyrzędowe, które nie obciążają zbytnio ciągnik rolniczy. Do tych prac należą między innymi rozsiewanie nawozu czy opryski. Zapraszamy do lektury!


 

Najważniejszym elementem w pracach międzyrzędowych jest prześwit pomiędzy ziemią a podwoziem ciągnika rolniczego. Im większy, tym lepiej, bowiem ciągnik nie narusza plonów. Jeśli ciągnik rolniczy wyposażony jest w regulację prześwitu, do prac międzyrzędowych zawsze ustawiamy go na najwyższą wartość.

Przydatnym elementem są również koła międzyrzędowe. Charakteryzują się one mniejszą szerokością od standardowych, wobec czego mniejsze jest ryzyko uszkodzenia roślin poprzez najeżdżanie na nie.

Do prac międzyrzędowych potrzebny jest stosunkowo niewielki, w porównaniu do prac podstawowych, uciąg silnika. Dodatkowo, można zmniejszyć ciężar ciągnika i zarazem potrzebną moc silnika, ściągając wszelkie obciążenia z naszego ciągnika. Pamiętamy, aby nie manipulować ciśnieniem powietrza w kołach, bo dzięki mniejszemu naciskowi na glebę, mniej ingerujemy w strukturę glebową pola. Ustawiamy również szerokość rozstawu kół odpowiednią do międzyrzędzi, które utworzyły się podczas siewu i wstępnych prac pielęgnacyjnych. Ważnym jest, aby ograniczyć do minimum ruch w płaszczyźnie poziomej układu zawieszenia z tyłu ciągnika, poprzez zaczepienie łańcuchów w górnych otworach. Wówczas maszyna, którą transportujemy podczas pracy, usztywniona będzie zarówno z dołu, jak i z góry.

 

Related posts: