Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Przygotowanie ciągnika do żniw

Żniwa kojarzą się nam głównie z pracą kombajnów zbożowych, najczęściej – Bizonów, ciężko pracujących na polskich polach. Jednak jest jeszcze jeden, równie ważny i równie istotny element, bez którego żniwa odbyć się nie mogą. Jest nim, rzecz jasna, ciągnik rolniczy. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta.


Jak przygotować ciągnik do żniw?

 

W czasie żniw, ciągniki służą głównie do przejazdów z przyczepami rolniczymi, przewożąc zebrane plony z pól do gospodarstw lub bezpośrednio do punktów skupu, jeśli parametry zbioru są dobre. W związku z tym poruszają się po drogach, przewożąc masę sięgającą parudziestu tonom na przyczepach. Zastanówmy się, jakie elementy ciągnika rolniczego są narażone na awarie podczas tego typu prac.

Skrzynia biegów istotnym elementem

 

Podczas jazdy ciągnikiem ruszamy, jedziemy raz pod górkę, raz z górki, zwalniamy i przyspieszamy. Wiąże się to z dużą ingerencją w zmiany biegów, a zatem, elementem ciągnika narażonym na szybsze zużycie i awarie jest skrzynia biegów. Warto, równolegle z przygotowaniami kombajnu, rzucić okiem na działanie skrzyni biegów w naszym ciągniku. Nie chcemy przecież spotkać się z awarią podczas zjazdu z pola mając za sobą paręnaście lub parędzieścia ton naszych zbiorów. Niepokojące, nienaturalne stukania w skrzyni biegów podczas zmiany biegów są ważnym sposobem diagnostyki, że coś w naszej skrzyni dzieje się złego. Testujemy zatem wszystkie biegi, aby sprawdzić, czy wszystkie wchodzą poprawnie. Jeśli coś jest nie tak, musimy niestety rozebrać nasz ciągnik i rozpoznać problem.

Oświetlenie do nocnych zjazdów z pól

W perspektywie złych prognoz pogody, zapowiadających duże opady następnego dnia, wielu rolników decyduje się na zbiory plonów do późnych godzin wieczornych, także w nocy. Nie jest to już problemem w dzisiejszych czasach, bo oświetlenie pozwala na naprawdę bezpieczną pracę w polu, wykorzystując mocne ledowe lampy robocze. Jednak warto także zadbać o bezpieczeństwo innych uczestników dróg, uzupełniając elementami odblaskowymi nasze przyczepy, wymieniając żarówki na sprawne i użyć taśm odblaskowych do oznaczenia obrysów przyczepy. Niezbędnymi będą także lampy obrysowe boczne.

Related posts: