Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Prace transportowe ciągnikiem rolniczym

sdsf-150x150Prace transportowe to nieodłączny element wykorzystania ciągników rolniczych i pewnie najpowszechniejszy. Ciągnik jest bowiem praktyczną maszyną, której używa się nie tylko na wsi, ale i w mieście. To nimi najczęściej posługują się służby porządkujące miasta i dbające o jego wygląd. Zatem, jak przygotować ciągnik rolniczy do prac transportowych? Myślimy, że dowiecie się w tym poradniku jak przygotować ciągnik rolniczy do tych prac.


 

Po pracach międzyrzędowych, rolnik pozostaje już tylko cierpliwe oczekiwanie na końcowe dojrzewanie plonów i pogodę pozwalającą na zbiór plonów.

Pierwszym punktem przygotowań będzie obniżenie prześwitu do niskiego położenia, gdzie znajdzie się środek ciężkości ciągnika rolniczego. Z pewnością zapewni on lepszą stabilność i uciąg przyczepy, tak, że nie będzie problemu w dojeździe do punktu skupu czy gospodarstwa. Obciążyć możemy koła, co zapewni większą siłę uciągu i mniejszy poślizg, szczególnie na drogach o złym stanie technicznym. Absolutnie nie można stosować wody w oponach, gdyż może to tylko zwiększyć opory ruchu.

Ciśnienie powietrza w kołach zwiększamy do maksymalnych wartości, zalecanych przez producenta danego modelu ciągnika rolniczego w instrukcji. Ciśnienie zwiększamy zarówno w przednich, jak i tylnych kołach. Niskie ciśnienie zwiększa zużycie kół przy transporcie ciężkich przyczep.

Zaczep przyczepy powinien być dokładny i staranny. Pamiętać musimy o podłączeniu układów hamulcowych przyczepy do ciągnika i jego układu pneumatycznego. Następnie należy sprawdzić i skontrolować działanie układu poprzez odbycie próby hamowania w otwartej przestrzeni. Pamiętamy również o podłączeniu elektryki i sprawdzeniu stanu świateł tylnych przyczepy.

 

Related posts: