Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Praca traktorzysty – bezpieczeństwo i zagrożenia

Praca traktorzysty jest trudna. Jest to niepodważalny fakt, ze względu na dużą ilość niekorzystnych warunków fizycznych i chemicznych panujących podczas pracy ciągnika rolniczego. Podczas prac konstrukcyjnych projektanci starają się uwzględniać wszelkie warunki pracy ciągnika i minimalizować uciążliwość pracy dla traktorzysty. Niektóre rzeczy jednak, mimo postępu technologii, obecnie są nie do przeskoczenia. Przyjrzyjmy się pracy traktorzysty i wymaganiom stawianym podczas produkcji ciągnika rolniczego.


Jakie zagrożenia czyhają na traktorzystów? Jest ich wiele, a o ich poczytać możemy od czasu do czasu w medialnych doniesieniach, niestety, w niektórych przypadkach zakończonych tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Przede wszystkim, ze względu na zastosowanie ciągników rolniczych, ich budowa jest dedykowana do uniwersalności prac polowych. Zatem charakterystyczny jest wysoki prześwit pomiędzy powierzchnią ziemi, a podwoziem ciągnika rolniczego, co przekłada się na wysokość środka ciężkości. Uważać zatem należy na ciasne zakręty przy dużych prędkościach, bowiem skończyć się to może wypadkiem w postaci przewrócenia się traktora. A dzisiejsze ciągniki rolnicze potrafią osiągać dość wysokie prędkości na drogach i polach.

Kolejnym zagrożeniem i negatywnym oddziaływaniem podczas prac polowych na traktorzystę jest pył i kurz unoszący się podczas suchych, wietrznych dni. Z wiadomych względów, dotyczy to przede wszystkim osoby pracujące na ciągnikach rolniczych pozbawionych kabiny. Także prace z opryskiwaczem powodują zagrożenie wdychania przez operatora oparów chemikaliów stosowanych do zwalczania szkodników i chwastów.

Ze względu na nierówności na polach i niektórych drogach, rolnicy narażeni są na duże drgania podczas siedzenia na fotelu kierowcy. Ważne jest wobec tego odpowiednie zamortyzowanie siedzenia, a także utrzymywanie ciśnienia w kołach rolniczych na odpowiednim poziomie. Drgania z pewnością oddziałują na układ kostny człowieka, w szczególności na kręgosłup.

Ostatnim wyraźnym oddziaływaniem negatywnym jest panujący, szczególnie w starszych maszynach, hałas. Negatywnie wpływa on na narządy słuchu i zmysły, powodując stopniowe jego pogarszanie. Dlatego w przypadku starszych maszyn i maszyn bez kabin, warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.

Related posts: