Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Praca ciągnika rolniczego w zimie

1_burak_cukrowy1Zima to specyficzny okres dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Wpływa na to wiele czynników atmosferycznych, od zwiększonej wilgotności powietrza, po różnego rodzaju opady atmosferyczne oraz bardzo niskie temperatury. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na pracę niektórych podzespołów ciągników rolniczych, na przykład akumulatorów. Zastanówmy się, jak odpowiednio przygotować nasze ciągniki do pracy zimą.


 

Przygotowanie hydrauliki

Na początek zainteresujemy się kwestią hydrauliki siłowej w traktorach. Oleje, w zależności od temperatur, zwiększają bądź zmniejszają swoją gęstość. Przy niskich temperaturach stają się bardzo gęste i praca układów hydraulicznych jest utrudniona przez zwolniony przepływ oleju. Dlatego, przy spadających temperaturach powietrza, należy wymienić olej w układach hydraulicznych na rzadszy. Zapewni to optymalnie szybką pracę układów siłowych.

Silnik i zbiornik paliwa

Kolejnym elementem jest odpowiednie zaopiekowanie się układem paliwowym i silnikiem ciągnika rolniczego. Zwrócić uwagę musimy na instrukcję obsługi danego silnika, jaki olej przewiduje dla niego producent w okresie zimowym. Kolejny etap to oczyszczenie zbiornika paliwa ze wszelkich zanieczyszczeń, osadu oraz wody. W niskich temperaturach podczas przechowywania traktora na powietrzu woda po prostu zamarza wraz z zanieczyszczeniami, blokując przewody paliwowe i uniemożliwiając odpalenie ciągnika.

Sposobem na ustrzeżenie się przez zamarzaniem wody w paliwie jest utrzymywanie pełnego zbiornika paliwa. Dzięki temu para wodna, zawarta w powietrzu nie będzie się skraplać.

Elektryka i wtryski

Zmniejszoną trwałość mają w okresie niskich temperatur akumulatory. Rozruch, przy trzymanym długo akumulatorze na wolnym powietrzu o niskiej temperaturze, jest często utrudniony, a może i niemożliwy. Przyda się więc dobry prostownik, lub zapewnienie źródła ciepła w garażu. Do pełnej sprawności doprowadzamy również wtryskiwacze i świece żarowe, które w niskich temperaturach nie pracują optymalnie.

Układ chłodzenia

Wbrew pozorom, w zimie trzeba też zadbać o układ chłodzenia. W układach chłodzenia cieczą, stosować należy płyny chłodnicze, które mają niską temperaturę zamarzania. W przypadku stosowania wody jako czynnika odprowadzającego ciepło, należy ją po skończonej pracy spuszczać z układu i przechowywać do następnego uruchomienia traktora.

 

Related posts: