Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Naprawa ciągnika rolniczego

Faktem jest, że regularne przeglądy i codzienne przygotowania ciągnika do prac polowych do minimum redukują ryzyko awarii ciągnika rolniczego. Zawsze jednak pozostaje te kilka procent ryzyka, które skutkować będą prędzej czy później koniecznością wykonania kilku prac naprawczych. Jakie są zatem te prace? Jak przebiegać powinna prawidłowa naprawa ciągnika rolniczego? Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.


Jak naprawiać ciągnik rolniczy?

To pytanie zadaje sobie setki rolników każdego sezonu. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w zależności od tego, co w danym ciągniku uległo awarii – silnik, układ hydrauliczny, układ zawieszenia narzędzi, oś przednia lub tylna, układ rozrządu, chłodzenia czy elektryka. Jedynym wspólnym mianownikiem wszystkich tych awarii jest fakt, że każda z tych napraw powinna przebiegać starannie, z dbałością o detale, bez prowizorki i pozostawiania niedociągnięć. Tylko taki sposób naprawiania zagwarantuje, że nie będziemy wracać po krótkim czasie do naprawy tego samego elementu w naszym ciągniku.

Od czego zacząć naprawę ciągnika rolniczego?

Odpowiedź jest prosta – od diagnozy przyczyn awarii, jeśli jest ona punktowa. Jeśli natomiast awaria w jednym miejscu pociąga za sobą awarie w innych miejscach, trzeba po nitce do kłębka dążyć do ogniska zapalnego, jednocześnie po drodze poprawiając problemy stworzone przez tą „główną” awarię. Warto mieć przy sobie katalog części do ciągników, jaki naprawiamy, oraz instrukcję napraw. Bardzo często producenci opisują w nich kolejno czynności, jakie należy wykonać przy okazji naprawy danego elementu. Jednocześnie dowiemy się z nich, jak prawidłowo dokonywać okresowych przeglądów i konserwacji.

Czy warto kupować dobre części zamienne?

Kluczową kwestią, oprócz staranności naprawy, jest dobór części zamiennych. Warto stawiać na polskich producentów, których produkty wszak są nieco droższe od importowanych, ale producent nie wstydzi się napisać swojej nazwy dając gwarancję jakości. Polecane są również oryginalne części zamienne, w Polsce do najpopularniejszych ciągników, takich jak Ursus i Zetor, dużą sprzedażą cieszą się właśnie oryginały. Dobrze spasowane, produkowane według oryginalnych rysunków technicznych, z najwyższej jakości materiałów.

Related posts: