Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Jak przygotować Zetor do codziennej pracy?

cropped-zetor2.jpgPrzegląd, naprawa czy remont ciągnika Zetor to nie wszystko, co musimy czynić, aby utrzymać nasz traktor w najlepszej kondycji. Ważnym elementem są też codzienne przygotowania do pracy ciągnika rolniczego, jakikolwiek rodzaj tych prac miałby nastąpić. Zatem, zapraszamy do praktycznych, przydatnych porad dotyczących przygotowania Zetora do pracy!


Przygotowanie Zetora do sezonu rolniczego

Układ paliwowy

Należy sprawdzić szczelność całego układu paliwowego i wężyki doprowadzające paliwo ze zbiornika do silnika. W przypadku jakichkolwiek nieszczelności zbiornika bądź przewodów – należy je usunąć.

Olej w silniku

Prawidłowa ilość poziomu oleju to podstawa dla pracy silnika ciągnika Zetor. W przypadku zbyt niskiego poziomu oleju na wskaźniku, należy uzupełnić jego stan olejem tego samego rodzaju.

Układ chłodzenia

Trzeba zbadać szczelność przewodów i połączeń w układzie chłodzenia traktora Zetor. Należy również sprawdzić stan poziomu cieczy w zbiorniku oraz, w przypadku niedoboru, uzupełnić ciecz do poziomu oznaczonego jako MAX. Chłodzenie jest niezmiernie ważne do długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania ciągnika.

Hamulce pneumatyczne

W przypadku hamulców pneumatycznych należy sprawdzić skuteczność hamowania ciągnika wraz z przyczepą na otwartej przestrzeni. Skontrolować trzeba również szczelność przewodów doprowadzających powietrze do układu oraz ich połączeń.

Hamulce hydrauliczne

Sprawdzamy następujące elementy: układ hamulcowy, obwód hydraulicznego układu wyłączania sprzęgła oraz poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku

Układ kierowniczy

Na początek proponujemy sprawdzenie stabilności mechanicznych elementów układu kierowniczego poprzez dokręcenie nakrętek i śrub i badaniu luzów. Sprawdzić należy również poziom oleju w zbiorniczku hydrostatycznego układu kierowania.

Ogumienie

Sprawdzamy ciśnienie oraz stan ogumienia, a także, w przypadku jakichkolwiek uchybień, dokręcamy nakrętki oraz śruby. Nie chcemy chyba, żeby nam odjechało koło bez ciągnika ;)

Kabinowe filtry powietrza

Obejrzeć należy stan filtrów powietrza. W przypadku dużej ilości zanieczyszczeń, należy je delikatnie usunąć. W skrajnym wypadku, należy zakupić nowy filtra powietrza do kabiny.

Przedni układ zawieszenia

Przeczyścić należy powierzchnię czołową chłodnicy silnika, po otwarciu maski. Czyścimy ją za pomocą sprężonego powietrza od strony silnika.

Tylny układ zawieszenia

Należy przeprowadzić kontrolę układu zawieszenia z tyłu ciągnika rolniczego. Badamy wszelkie luzy, dokręcamy wszelkie śruby i nakrętki. Spojrzeć należy, czy któryś z elementów nie wymaga naprawy. Polecamy oryginalne części zetor.

Uruchomienie ciągnika Zetor!

Punkt kulminacyjny całego procesu przygotowania codziennego ciągnika Zetor do pracy. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce należy sprawdzić, czy nie pojawiają się żadne czerwone, ani pomarańczowe lampki ostrzegawcze, przestrzegające nas przed awarią. W przypadku braku znaków awarii, odpalamy silnik!

 

Related posts: