Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Docieranie ciągników rolniczych

1344508_engineDocieranie nowego ciągnika rolniczego jest niezwykle ważnym elementem dla jego późniejszej żywotności. Dobre i prawidłowe dotarcie ciągnika przynosi rolnikowi wiele korzyści, jednocześnie chroniąc go przed kosztownymi naprawami i generalnymi remontami. Zatem, zapraszamy do lektury krótkiego poradnika dotyczącego docierania nowego ciągnika rolniczego.


 

Trzeba wiedzieć na początku, że nic do wytwarzane jest mechanicznie, nie jest w 100% idealne. Zawsze gdzieś znajdą się jakieś mikroszczeliny i pęknięcia, choć nie widoczne gołym okiem na początku, mogą się systematycznie powiększać.

Choć powierzchnie, na przykład silnika, w ciągniku rolniczym poddawane są mechanicznej obróbce i szlifie, to nie do końca jest to działanie skuteczne, bo zawsze pozostają te drobne nierówności, o których wspomnieliśmy wyżej. W czasie pracy ciągnika muszą się one wygładzić o dopasować, szczególnie te nierówności na powierzchniach stykających się i współpracujących. Podczas tego jednak, pojawiają się zwiększone luzy. Aby zahamować i nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu luzu, wszystkie nowe elementy współpracujące ustawia się bliżej siebie, ciaśniej pasuje. Założenie jest przy tym takie, że odpowiedni luz dla pracy silnika powstanie pomiędzy częściami po tak zwanym dotarciu.

Pierwszy okres pracy ciągnika musi być bardzo ostrożny. Zbytnie eksploatowanie, zbyt duże obroty i obciążenie, doprowadzić mogą doprowadzić do zatarcia się współpracujących części, poprzez powiększenie mikroszczelin i nierówności do większych rozmiarów, wskutek czego potrzebna będzie naprawa, wymiana lub remont danego podzespołu. Dokładnie wykazy czasu docierania zależą od wielu czynników, zawarte są one w instrukcjach obsługi danych modeli ciągników rolniczych.

Do starszych ciągników rolniczych, poleca się pracę z wykorzystaniem 1/4 mocy znamionowej silnika przez 10 motogodzin. To obciążenie pozwala na prace międzyrzędowe i podstawowe na glebach lekkich, z wyjątkiem orki. W zakresie motogodzinowym od 10 do 20, obciążać możemy ciągnik do połowy mocy znamionowej. W tym czasie dokonywać można prac międzyrzędowych na średnich glebach, koszenia lub pracy z prasą rolniczą. Dokonywać możemy również transportu z jedną przyczepą z masą ładunku około 2 ton. Następne 30 motogodzin pracujemy z mocą 3/4 znamionowej wartości. Wykonywać można już orki na glebach lekkich.

W okresie przeznaczonym na dotarcie wręcz zabronione jest stosowanie hamulców niezależnych lub dopuszczanie do poślizgu kół napędowych. Blokadę poślizgu uzyska się dzięki zablokowaniu mechanizmu różnicowego.

Pełne dotarcie ciągnika rolniczego następuje zwykle po 50 motogodzinach. Pamiętać jednak musimy, że powyższe rady, to nie wszystko. Całość działań opisana jest dokładnie w instrukcji obsługi, do której warto zajrzeć. W przypadku ciągników Ursus i zakupu części silnikowych do tychże modeli, warto zakupywać oryginalne części do ursus, co zagwarantuje bezproblemowe docieranie ciągników i długotrwałą żywotność.

 

Related posts: