Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Dbamy o układ chłodzenia w ciągniku rolniczym

Układ chłodzenia to, zresztą, jak wszystkie układy, niezbędny element w konstrukcji ciągnika rolniczego. Ciepło wydzielane podczas pracy silnika, spalania paliwa, ruchu tłoków, tarcia i innych skutków pracy traktora rolniczego musi być skutecznie odprowadzone, w przeciwnym wypadku zbyt wysoka temperatura może skutkować trwałym uszkodzeniem bloku silnika, na skutek rozszerzalności temperaturowej mateirałów. Blok może pęknąć, generując ogromne koszty dla właściciela.

Co robi układ chłodzenia w ciągniku rolniczym?

Układ chłodzenia to zespół wszystkich elementów, które za sprawą czynną lub bierną odprowadzają ciepło z powierzchni. W przypadku komputerów, będzie to na przykład powierzchnia procesora, w przypadku ciągników, kombajnów rolniczych, będzie to najczęściej silnik, będący największym generatorem ciepła. Jak to ciepło się wydziela? Jest to przede wszystkim skutek spalania mieszanki paliwowo powietrznej w cylindrach silnika, ale także, negatywny skutek sił tarcia tłoka o wewnętrzną powierzchnię cylindra. Im większy silnik, tym większa energia cieplna jest wytwarzana, zatem lepiej należy dbać o jego chłodzenie.

Konstrukcja układów chłodzenia w ciągnikach

Najpopularniejszymi układami chłodzącymi są połączone pasywne i aktywne układy chłodzenia, najlepiej odprowadzające ciepło. Są to zestawy chłodnic wypełnionych cieczą, wentylatory i przewody wodne, przez które transportowana jest ciecz do radiatorów. Ruch cieczy generowany jest przez pompę wody, która napęd pobiera najczęściej od silnika.

Czynnik chłodniczy w ciągniku rolniczym

Już z powyższych wiadomości wywnioskować można, jak bardzo ważnym elementem w układzie chłodzenia ciągnika jest czynnik chłodzący, transportujący energię cieplną od silnika do radiatora, gdzie jest zmniejszana. Pierwszą sprawą, do której nie możemy dopuścić, to oczywiście niedobór lub całkowity brak wody w układzie. Skutkuje to praktycznie od razu uszkodzeniem silnika na skutek przegrzania. Co należy robić, a czego nie, uzupełniając płyn chłodniczy? Jaki płyn wybrać do swojego ciągnika rolniczego? Gdzie kupować części układu chłodzenia, w jakim internetowym sklepie rolniczym?
Ciecz w układzie powinna być małej twardości, dzięki czemu nie będzie się osadzał kamień w układzie, przepływ będzie prawidłowy. Nie można uzupełniać wody w układzie podczas pracy, najlepiej odczekać jakiś czas po wyłączeniu silnika i wówczas dolać wody, najlepiej o podobnej temperaturze, przez co unikniemy buchnięcia parą na skutek różnicy temperatur. Latem wykorzystać można deszczówkę, zimą natomiast stopiony śnieg. Jeśli temperatury są mocno ujemne, warto zakupić płyn, który nie zamarznie w niskich temperaturach, np. borygo. W tym wypadku przepłukać musimy cały układ, wypompowując resztki zwykłej wody, której istnienie w układzie mogłoby powodować jej zamarznięcie, a być może i uszkodzenie bloku silnika.

Related posts: