Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Co oznacza trzypunktowy układ zawieszenia?

Wiele osób niebędących na co dzień z rolnictwem, jak i młodych potomków rolników i gospodarzy zastanawia się, widząc nazwę, co oznacza trzypunktowy układ zawieszenia w ciągnikach rolniczych. Na pierwszą myśl zazwyczaj, mylnie, przychodzi układ zawieszenia, jakoby to było zawieszenie ramy podwozia na kołach traktora. Prostujemy te domniemania i opisujemy, na czym polega ten zagadkowy trzypunktowy układ zawieszenia w traktorach.


TUZ w ciągnikach rolniczych

TUZ to nic innego jak rozwinięcie skrótu Trzypunktowy Układ Zawieszenia. Dokładniej, jest to układ zawieszenia lub przyczepu narzędzi i maszyn rolniczych. Dzięki TUZ-owi możliwe jest łatwe przyczepienie maszyn do ciągnika, w zależności od rodzaju i wielkości sprzętu. Układ zawieszenia narzędzi, dzięki sterowaniu hydraulicznemu, umożliwia łatwą manipulację położenia maszyny, od jej podniesienia i opuszczenia, przez ruchy boczne. Trzy punkty mocowania stanowią dwie belki dolne, oraz zaczep na łącznik centralny, umieszczony między belkami na pewnej wysokości od ich płaszczyzny poziomej. Do najpopularniejszych maszyn, które trzyma TUZ należą przede wszystkim niemal wszystkie maszyny uprawowe, od pługów, kultywatorów, bron, talerzówek, agregatów, poprzez maszyny siewne i pielęgnacyjne, w postaci opryskiwaczy i rozsiewaczy nawozów.

Budowa trzypunktowego układu zawieszenia

TUZ składa się z łącznika centralnego, stanowiącego górne podtrzymanie narzędzia pracy, a także dwóch rolnych belek, które mogą mieć na swych końcach haki lub tzw. jaja do umieszczenia narzędzia poprzez sworznie. Pionową stabilność belek zapewniają wieszaki o regulowanej wysokości lub cięgła pionowe. Stabilność poziomą ustalają łańcuchy boczne.

Related posts: