Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

C-385 – pierwszy ciężki ciągnik Ursusa

SONY DSC

Ursus C-385 to pierwszy, polski ciągnik rolniczy wyprodukowany na podstawie konstrukcji stworzonej przez Polsko-Czechosłowacki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ciągników w Brnie. Produkowany był od roku 1969 w Warszawie. Szybko stał się dominującym ciągnikiem ciężkim przeznaczonym do gospodarstw wielohektarowych, dużych. Przyjrzyjmy się mu bliżej.


 

Szybko rozwijająca się w drugiej połowie XX wieku mechanizacja rolnictwa w Polsce przyczyniła się do rozwoju maszyn i ciągników rolniczych, przy czym te drugie nie były dostosowane do obsługi gospodarstw o dużej powierzchni. Polscy i czechosłowaccy konstruktorzy przystąpili do zaprojektowania nowej maszyny, ciężkiego ciągnika rolniczego, zdolnego pracować na wielkich połaciach ziem. W ciągu kilku lat powstała w Brnie stosunkowo udany projekt konstrukcji, który w 1969 roku trafił na taśmy produkcyjne w Warszawie. Ursus C-385 był jednocześnie prekursorem dla nowych konstrukcji ciągników ciężkich w Polsce. W sumie, wyprodukowano w tej rodzinie 9 559 ciągników rolniczych.

W roku 69. wypuszczono z taśm produkcyjnych dwa pierwsze modele rodziny ciągników ciężkich – C-385 oraz C-385A. Ten drugi był także pierwszym polskim ciągnikiem rolniczym z napędem na cztery koła.

Oba ciągniki opierały się na wysokoprężnych silnikach spalinowych, popularnych dieslach. Były to 4-suwowe, 4-cylindrowe silniki o mocy 76KM oraz pojemnością 4562 cm3. Co ciekawe, sprawność tych silników wynosiła zaledwie około 40%. Oznacza to, że 3/5 energii silnika wydalane było poprzez układ chłodzący do atmosfery. Tłok, poruszający się na obrotach nominalnych, które wynoszą 2200 obr./min porusza się z prędkością około 8,8m/s. Oznacza to, że w ciągu 4000 godzin nieprzerwanej pracy, tłok przemierzy odległość 127 000 km, czyli ponad trzykrotnie okrążyłby Ziemię. Silnik Ursusa C-385 waży 400 kg.

Maksymalna prędkość, możliwa do osiągnięcia przez pierwszy z rodziny ciężkich ciągników Ursus, wynosi nieco ponad 24km/h, zaś minimalna niemal 2km/h. Skrzynia biegów zaprojektowana została na 16 biegów przednich i 8 tylnych. Ursus C-385 posiada także wydajny układ hydrauliczny o wydajności do 31 litrów na minutę.

Udogodnione zostało także w nim stanowisko traktorzysty, który miał możliwość, podczas upałów, otwarcia dachu. Czesci do traktorów Ursus C-385 można nabyć w wielu sklepach rolniczych w całej Polsce.

 

Related posts: