Agrociagnik – wszystko o ciagnikach i traktorach rolniczych

Budowa ciągnika rolniczego

Wpis ten, dedykowany jest przede wszystkim najmłodszym, ciekawym otaczającego ich świata, naszym podopiecznym. Być może część z nich, mamy nadzieję, to przyszli inżynierowie, którzy zaprojektują i zbudują nowe, lepsze ciągniki rolnicze? Niczego wykluczyć nie można. Tymczasem przedstawmy, jak zbudowane są dzisiejsze ciągniki rolnicze. Mówimy – dzisiejsze – bowiem technika cały czas prze do przodu i za parę lat ktoś opatentuje nową konstrukcję traktora, która wedrze się na rynek i wyprze obecne sprzęty.


Budowa ciągnika rolniczego

Serce ciągnika rolniczego

Sercem każdego ciągnika rolniczego jest, podobnie jak w kombajnach i samochodach, silnik. To on nadaje mocy zarówno układowi kół, dzięki ciągnik jest w stanie się poruszać, jak i pozostałym układom, bez których ciągnik rolniczy w dzisiejszej formie byłby zbędny. Mówimy tutaj o układach mechanicznych, odpowiadających za przekazanie mocy od silnika ciągnika do podpiętych maszyn, jak np. kosiarka rotacyjna czy kombajn buraczany neptun. Innym przykładem układu, wykorzystującego moc silnika do unoszenia narzędzi w trzypunktowym układzie zawieszenia lub do np. wywrotu przyczepy, jest układ hydrauliczny, pobierający obroty silnika na pompę hydrauliczną. Silnik jest także źródłem mocy dla alternatora lub prądnicy, które przetwarzają energię silnika w energię elektryczną. Ostatnim układem, napędzanym bezpośrednio przez silnik jest układ chłodzenia silnika w postaci wentylatora i pompy wody.

Układ jezdny

Dzisiejsza budowa ciągników rolniczych jest bardzo charakterystyczna. Małe przednie i duże tylne koła są typowym wizerunkiem każdego traktora rolniczego. Tylne duże koła, bezpośrednio najczęściej będące osią napędową, poprawiają moment obrotowy, ułatwiając ruszanie z dużym obciążeniem. Jednocześnie poprawiają one pracę w ziemi niezbitej, mokrej, szczególnie podczas praw uprawowych. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt duże obciążenie przyczepione do układu zawieszenia narzędzi powoduje przechylanie się ciągnika do tyłu, stwarzając niebezpieczeństwo wypadku. Dlatego pamiętać należy o dociążeniu traktora przednimi obciążnikami. Charakterystyczny jest również bieżnik opon rolniczych, znany niemal wszędzie.

Napęd maszyn rolniczych, wał odbioru mocy

Znaczna część maszyn rolniczych wymaga zewnętrznego źródła mocy. Tym źródłem, jest wspomniany, mający swoje źródło w silniku ciągnika, wał odbioru mocy. Wychodzący ze skrzyni wał wystaje z tylnej części ciągnika, do którego podłączyć można wałem przegubowym. Do popularnych maszyn podłączanych poprzez WOM do ciągnika są kosiarki rotacyjne, kombajny Neptun, prasy rolnicze, kombajny Anna i wiele innych maszyn.

Related posts: